Czy zdarzyło ci się powiedzieć lub usłyszeć: TO PRZEZ CIEBIE TAK POSTĄPIŁEM. TO PRZEZ CIEBIE TAK SIĘ CZUJĘ ?

Wygodne to, gdy odpowiedzialność za swoje czyny i emocje przenosimy na drugą osobę, To nie my tylko ten drugi/ta druga! To on/ona nas sprowokowała/-ł ! Zastanówmy się, czy w istocie to inne osoby odpowiadają za nasze działanie. Pan X kupił karpia innego niż powiedziała mu pani Y. Pani Y pomyślała : pan X musi być niezgułą skoro nie potrafi zrobić tego, czego od niego się oczekuje // pan X zapewne zrobił to celowo - nie słucha z odpowiednią uwagą słów pani Y // właściwie panu X pewnie w ogóle nie zależy na pani Y. Gdy pani Y tak myślała to i poczuła złość. Złość tę głośniej niż zwykle wyraziła niepochlebnie opisując inteligencję i pamięć pana X. Gdy ten zaprotestował przeciwko tym słowom usłyszał, że TO PRZEZ NIEGO TAK SIĘ ONA ZACHOWUJE. No rzeczywiście - gdyby tylko kupił innego karpia nie usłyszał by takich opinii na swój temat, nie zepsuł by nastroju pani X - TO WSZYSKO JEGO WINA!
Czy na pewno?
Fakt - karp nie odpowiadał oczekiwaniom. Pani X miała jednak możliwość powiedzieć, o tym w inny sposób niż powiedziała. Mogła poprosić o kupno innej ryby (jeżeli to było takie ważne), przyjąć tą rybę i przyrządzić ją w inny niż planowany sposób. Tak nie postąpiła. To był jej wybór. Każdy z nas podnosi odpowiedzialność za to, co robi i co mówi. A uczucia pani Y? Gdyby pani Y widząc "nie tego karpia" pomyślała: " pan X się starał - kupił karpia, po prostu pan X nie ma odpowiedniej wiedzy o karpiach, to tylko ryba - nie warto sobie tym głowy zawracać" - wówczas jej emocje byłyby inne. T,o co czujemy zależy od tego co myślimy - a my dokonujemy wyboru jak chcemy myśleć! Owszem nasze działania, słowa, myśli i uczucia związane są z zrachowaniami i wypowiedziami innych osób ale nie wynikają z nich.
Więc następnym razem, gdy przyjdzie ci ochota uznać, że ktoś innych odpowiada za twoje czyny, słowa, myśli i uczucia zatrzymaj się - uznają swoją odpowiedzialność. Gdy ktoś inny będzie próbował przerzucić odpowiedzialność za jego czyny, słowa, myśli i uczucia nie bierz tego.Komentarze

  1. Dzisiaj powiem kumplowi o tym blogu. On na pewno bardzo szybko wejdzie na ten blog.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mądry tekst. Sam znalazłam rady jak odzyskać kobiete w jednej z książek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli szukacie sprawdzonego centrum psychologiczno-edukacyjnego, to zdecydowanie mogę Wam polecić sprawdzić ofertę na stronie - https://centrumpe.pl , poniewaz są to najlepsi specjaliści w swojej branży. Czy ktoś z Was również korzystał z usług tego centrum?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gdzie ci Ojcowie?