czwartek, 27 sierpnia 2015

Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce

W księgarniach pojawiła się kolejna publikacja dotycząca psychologii pozytywnej. Iwona Kucharewicz, napisała poradnik „Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce”, który, jej zdaniem, wyjaśnia, jak poprzez praktyczne zastosowanie idei psychologii pozytywnej można podnieść jakość swojego życia. Autorka wskazuje, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, dbać o swój dobrostan,  tworzyć dobre relacje, rozwijać swoje mocne strony – także w życiu zawodowym.
W książce podobało mi się, że autorka nawiązała do głównych dokonań większości światowej sławy specjalistów w dziedzinie psychologii pozytywnej. Wprost powołuje się na idee Martina Seligmana (pisząc o dobrostanie, optymizmie), Barbary Fredrickson (mówiąc o pozytywności), Sonji Lyubomirsky,  Edwarda Dienera, Mihály`a Csíkszentmihály (proponując zadbanie o poczucie przepływu), Carol Dweck (nawiązując do jej rozróżnienia nastawienia na stałość i na rozwój).

Jeżeli ktoś rozpoczyna swoją przygodę z psychologią pozytywną to może potraktować wskazane w książce nazwiska (i książki wymienione w bibliografii) jako kierunek dalszych poszukiwań. Poradnikowy charakter książki powoduje, że niewiele jest tu wyjaśnień procesów psychicznych oraz opisów badań, za to są wymienione konkretne ćwiczenia, które z nich wynikają. Ćwiczenia, których wykonywanie może mieć rzeczywisty wpływ na polepszenie samopoczucia, tych osób, które się tego podejmą.

To także jest zaletą tej książki.
Zaleta książki – odwołanie się do głównych idei psychologii pozytywnej – w pewnym sensie stała się, moim zdaniem, jej ograniczeniem. Jeżeli próbujemy napisać o wielu wątkach to, mając ograniczone miejsce, piszemy z konieczności o nich w bardzo skrótowy i powierzchowny sposób.  I tak o poszukiwaniu równowagi w życiu autorka pisze na dwóch stronach, o rozwijaniu duchowości na półtorej strony. Oczywiście nie przeszkadza to, jeżeli potraktujemy zdawkowe wyjaśnienia jako zaproszenie do dalszych samodzielnych poszukiwań.
Podsumowując:
Jeżeli chcesz szybko i w miarę łatwo dowiedzieć się, o co chodzi w psychologii pozytywnej, a nie potrzebujesz głębszych wyjaśnień to książka Iwony Kucharewicz będzie dobrym wyborem. Jeżeli zaś spodobają ci się przedstawione tu idee to spis treści i bibliografię tej książki możesz potraktować jako inspirację do dalszych lektur. 

Przy okazji:
Autorka poświęca wiele miejsca na opisanie "cnót i sił charakteru sprzyjających dobremu życiu". Zapraszam do wykonania testu (bezpłatnie i w języku polskim), który zdaniem jego autorów wskaże twoje główne "cnoty i siły".


VIA Character Survey


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz