wtorek, 25 czerwca 2013

Co mogę zrobić? Czego nie mogę zrobić?  Wędrujemy przez życie stale odpowiadając sobie na te pytania. Czasem nawet nie dostrzegamy, że je sobie zadaliśmy. Wówczas też nie zauważamy, że to nasza odpowiedź skłoniła nas do działania (lub rezygnacji z niego). Mówimy – „tak jest” zamiast „myślę, że tak jest”.  Myśląc o swoich relacjach mówimy do siebie – nie mogę powiedzieć mu, że się nie zgadzam”, – „jak mu to powiem to się obrazi i odejdzie,- będzie mu smutno,  a moim zadaniem jest zgadzać się; tak robią przecież np. „dobre dziewczynki””.  W efekcie nie mówimy innym o tym, co w nas się pojawiło. Nie mówimy wprost o swojej niezgodzie, oczekiwaniach, potrzebach. Inni zaś nie słysząc tego od nas mogą uważać, - że wszystko jest w porządku, - że dla nas ważne jest to co dla nich, - że akceptujemy to, co robią.
Możemy też mówić do siebie – mogę mieć partnera / partnerkę,  który/ która mnie szanuje.  Wtedy  wyrażamy wprost NIE,  jeśli spotkamy się z zachowaniem, które uznamy za brak szacunku . A jeżeli okaże się, że zbyt trudno dojść do porozumienia (do tego potrzebna jest gotowość i umiejętności dwóch osób) to jesteśmy gotowi na poznanie kogoś innego. Jesteśmy gotowi, bo mówimy sobie mogę mieć partnera / partnerkę,  który/ która mnie szanuje.  
Pytania - co mogę zrobić? - czego nie mogę zrobić?  stawiamy sobie codziennie. Odpowiedzi na nie decydują o tym, co robimy. Jedne z nich pomagają nam żyć zgodnie z prawdziwymi naszymi wartościami, inne nas od nich odsuwają.
Myślę, że warto swoich odpowiedzi i przed podjęciem działania zastanowić się:
Skąd wiem , co mogę, a czego nie mogę? Kto i kiedy mi to powiedział?  A co jeśli mylę się ?  Może jednak mogę (jeśli myślę , że nie…)? Może jednak nie mogę (jeśli myślę, że tak…)? Co się wówczas może stać?
Myśląc tak mogę poczuć lęk. W głowie pojawi się  w postaci wielkiego jaskrawego neonu tekst:  A co się stanie jeśli się pomylę? Jakie jest ryzyko?
Mogę też poczuć przyjemną ekscytację. Neon będzie pulsował – Możesz! Yes, you can! Możesz zadbać o siebie! Należy ci się to!

Dzisiaj – gdy pomyślisz / powiesz – Nie mogę tego zrobić . Mogę to zrobić daj sobie chwilę. 
Pomyśl i ŚWIADOMIE wybierz to, co uznasz w tym momencie dla siebie za najlepsze. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz