czwartek, 3 lipca 2014

8 sekretów szczęśliwego związku.
wg. badań psychologów społecznych – amerykańskich w większości:) 


1. Świętujcie razem dobre wiadomości.
Żyjemy w takim świecie, jakim go widzimy. Warto dostrzegać i wspólnie dzielić się radością, cieszyć się z dobrych rzeczy, które się nam zdarzają. Nie muszą to być od razu osiągnięcia na miarę Nobla. Okazją do podzielenia się przyjemnymi uczuciami może być ciekawy widok zauważony po drodze do pracy, telefon od dawno niesłyszanej przyjaciółki, inspirujący tekst znaleziony na FB:).

2. Stawiajcie sobie wysokie wymagania. 
Czasem można usłyszeć, że w związku lepiej nie wymagać zbyt wiele od partnera/ partnerki, bo w ten sposób uniknie się rozczarowań. Jak pokazują pewne badania ta opinia nie znajduje potwierdzenia w praktyce. W szczęśliwych związkach partnerzy wymagający od siebie więcej nie koniecznie byli rozczarowani, gdy wymagania nie były spełniane. Gdy partner/partnerka sprostał oczekiwaniom dostarczało to obojgu osobom znaczącej satysfakcji. 


3. Utrzymujcie bliskie związki z innymi osobami. 
Szczęśliwe pary uważają, że nie wszystkie potrzeby mogą być zaspokajane w związku. Partnerzy mają więc krąg bliskich przyjaciół, członków ich rodzin, współpracowników, na których mogą liczyć. Badania pokazują, że nie chciana rada od partnerki/partnera może przynieść dla związku więcej szkód niż korzyści. Stąd w szczęśliwych związkach partnerzy wiedzą, kiedy wycofać się i uznać prawo drugiej osoby do szukania wsparcia na zewnątrz.


4. Cieszcie się swoim życiem intymnym. 
Aktywne życie seksualne jest ważnym elementem szczęśliwego małżeństwa. Pary, które są bardziej aktywne seksualnie doświadczają więcej satysfakcji ze związku. Życie seksualne par nie musi tracić na intensywności wraz z wiekiem. Badania wykazują, że w rzeczywistości seks w starszym wieku może dostarczać więcej radości niż we wcześniejszych latach.


5. Szukajcie ekscytacji i zaskakujcie siebie. 
Nuda może być niszcząca dla relacji. Stąd jej unikanie jest istotnym warunkiem utrzymania szczęśliwego związku. Warto utrzymywać dobre emocje np. poprzez chodzenie na randki („jak za dawnych lat” – tylko tym razem trzeba zorganizować opiekę dla dzieci), często zaskakiwać siebie nawzajem i szukać pomysłów na nowe aktywności, którym partnerzy mogą się razem oddawać. Utrzymywanie ekscytujących relacji zwiększa szanse związku na długoterminowy sukces.
6. Rozwiązujcie konflikty poprzez współpracę.
Słowa jakich używają pary podczas rozmów o trudnych sprawach mają wpływ na satysfakcję ze związku. W szczęśliwych związkach częściej używane są zwroty „my”, „nas”, „nasza” (niż „ty”, „mnie”, „moja”). Ten język pokazuje, że para wspólnie dąży do rozwiązania problemu a nie toczy walkę ze sobą. 


7. Mówcie „dziękuję”.
Niektórym może się wydawać, że mówienie dziękuję za pozmywanie naczyń, czy zmianę żarówki po 20 lat małżeństwa jest już niepotrzebne. Takie myślenie to błąd. Podziękowania adresowane do partnera/ partnerki za codzienne, rutynowe czynności zmniejszają szanse na poczucie niesprawiedliwości w obciążeniu obowiązkami domowymi (a te poczucie jest powszechne i nie koniecznie ma coś wspólnego z rzeczywistością). Okazywanie wdzięczności partnerce /partnerowi znakomicie zwiększa szanse na szczęśliwy związek. 


8. Całujcie partnera/ partnerkę przed wyjściem do pracy.
Poranny pocałunek poprawia nastrój na początku kolejnego dnia. Pewne badania wykazały, że mężczyźni całujący żony na rano na pożegnanie żyją przeciętnie 5 lat dłużej i zarabiają 20-30% więcej i mają mniejsze szanse na wypadek samochodowy niż ci „nie całujący”. Wprawdzie te całowanie może być tylko przejawem innych postaw (mających bardziej bezpośredni związek ze stanem zdrowia i zarabianiem), lecz wobec tych danych nie całowanie żony/męża to już bezmyślność:).

za : lifehack.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz