poniedziałek, 28 grudnia 2015

„Wiaderko marzeń”, czyli lista rzeczy, które chcemy doświadczyć, zanim umrzemy.

Przełom roku to okazja do refleksji nad tym, co się zdarzyło i zaplanowanie tego, co chcielibyśmy aby się stało. W języku angielskim występuje pojęcie „bucket list” (dosłownie „wiadrowa lista(?)). „Bucket list” to lista rzeczy, które chcemy doświadczyć, zanim umrzemy. (Film „Bucket list” z Jackiem Nicholsonem i Morganem Freemanem w rolach głównych w Polsce był wyświetlany pod tytułem „Choć goni nas czas”). 
W Internecie istniej cały portal poświęcony takim listom. Na stroniehttp://bucketlist.org możesz założyć konto, wpisać to czego chcesz doświadczyć, potem pisać kiedy to osiągnąłeś/-łać. Można też przeglądać (jeżeli wybiorą taką opcję) listy innych osób. Właśnie na tym portalu (300 tys. użytkowników) pojawiła się lista najpopularniejszych pomysłów na rzeczy, które „warto zrobić…” (poniżej).
Można by się zapytać – po co takie listy? Z wielu powodów. W codziennym pędzie robiąc rzeczy, które „musimy, powinniśmy, wypada, inni od nas oczekują” gdzieś może zniknąć czas i energia na to, o czym my marzymy. Może się zdarzyć nawet, że przestaniemy marzyć. Gdy zaś zabraknie marzeń to skąd brać siłę na codzienność? Sporządzenie listy pomaga uporządkować w nas samych to kim jesteśmy i dokąd dążymy. Nasze działania wówczas można uwolnić w pewnym stopniu od bieżącego „radzenia sobie” i nadać im kierunek. Realizując pomysły z listy można też lepiej dostrzec swoją moc.
Pomysły na liście nie muszą być nie zmienne. Tak, jak my się zmieniamy tak i one będą się zmieniać i zamiast „skoku na bangee” pojawi się „spotkanie z dawno nie widzianym przyjacielem”.
Krótce Nowy Rok – jakie Ty wpiszesz pomysły na swoją listę?
Najpopularniejsze pomysły na http://bucketlist.org
1. Pływać z deflinami
2. Zobaczyć zorzę polarną
3. Nauczyć się innego języka
4. Skoczyć na bangee
5. Skoczyć ze spadochronem
6. Odwiedzić każdy kontynent
7. Polecieć balonem
8. Wejść na szczyt wulkanu
9. Być odłączonym/-ną od internetu przez 48 godzin
10. Przejść przez japoński tunel świateł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz