piątek, 26 sierpnia 2016

Jakie są twoje cnoty i zalety charakteru?

Psychologowie Martin Seligman i Christopher Peterson postanowili stworzyć listę cnót, uniwersalną dla wszystkich społeczeństw, kultur. Przeanalizowali wiele tekstów z całego świata zawierających wskazania, jak ludzie powinni zachowywać się. Sięgnęli do świętych ksiąg i do tekstów świeckich (np. treści przyrzeczenia skautowskiego). 
Powstała lista sześciu cnót podstawowych, które powtarzały się najczęściej (żadna z cnót nie występowała we wszystkich dziełach). 
Seligman i Peterson uznali, że każda z tych cnót może być w różny sposób pielęgnowana i ostatecznie stworzyli listę 24 zalet charakteru, z których każda jest sposobem na wyrażenie jednej z 6 cnót: mądrości i wiedzy, odwagi, wspaniałomyślności, sprawiedliwości, wstrzemięźliwości, transcendencji. 
Określenie Twoich sił charakteru może być dla Ciebie informacją, co warto, abyś w życiu robił/robiła. 
Kolejne badania pokazały, że ludzie, którzy wykorzystują w działaniu swoje cnoty i siły charakteru czerpią większą satysfakcję z życia, częściej doświadczają pozytywnych emocji i łatwiej dokonują zmian (częściej i łatwiej niż, ci którzy żyją obok lub nawet wbrew swoim siłom). 
Stąd można wysnuć wniosek, który mi się bardzo podoba:
Pracuj nad swoimi zaletami, nie nad słabościami!
Nie będę doskonały i nie pozbędę się swoich słabości. Co najwyżej zadbam o to, aby zbyt mi nie przeszkadzały. Będzie to kosztowało sporo wysiłku i efekty mogą być mizerne (choć może są ludzie, o tak silnej woli, że pozbędą się słabości – choć aż mi ich szkoda, jak pomyślę, ile ich sił i energii to pochłonie).
Ja wolę zająć się rozwijaniem swoich zalet. 
Po pierwsze sprawi mi to więcej przyjemności, a przez to będzie łatwiejsze. 
Po drugie będzie zgodne ze mną, a więc i efekty będą większe. 
Po trzecie rozwijając swoje zalety mam szanse także na uniknięcie kłopotów wynikających z moich wad. 
Jeżeli chcesz poznać swoje siły charakteru możesz wypełnić ankietę, która znajduje się na stronie https://www.viacharacter.org/www/Character-Strengths-Survey. Ankieta jest w języku polskim, aby ją wypełnić trzeba się zarejestrować – to zajmie chwilę, ale naprawdę warto!.
Ja tę ankietę wypełniałem kilkakrotnie i pewnie jeszcze kilka razy wypełnię. Moim zdaniem każde kolejne wypełnienie pokazuje mi jakie cnoty i siły są ważne dla mnie w konkretnym momencie życia. Dwa lata temu na szczycie mojej listy były „Życzliwość i wspaniałomyślność”, później „Zamiłowanie do uczenia się”. Teraz jest „Kreatywność, pomysłowość i oryginalność”. 
Ciekaw jestem, jakie są Twoje zalety charakteru:)

4 komentarze:

  1. Piękny, motywujący cytat i jego interpretacja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa ankieta. Trochę zastanowienia wymagało wypełnienie, ale raczej polegałem na intuicji. Co otrzymałem? "Zamiłowanie do uczenia się". Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń