środa, 28 stycznia 2015

Pisanie do siebie

Piszesz pamiętnik, a może zapisujesz swoje plany? Jeżeli tak, to wspaniale! Jeżeli jeszcze nie, to zacznij pisać. 
Pytasz się - po co? Choćby po to, aby poprawić sobie nastrój, zwiększyć odporność na choroby, odnosić więcej sukcesów. Tak, tak! (więcej -http://selfauthoring.com/WritingBenefits.pdf)
Takie właśnie skutki pisania o trudnych chwilach oraz o swoich życiowych planach opisywane są w wielu relacjach z badań na efektami „pisania do siebie”.
Zapisanie swoich myśli wymaga ponownego zastanowienia się. Gdy już widzimy swoje zdania – możemy ponownie przyjrzeć się im, uzupełnić, zmienić. Pisanie o przeszłości pomaga zrozumieć, że pewne rzeczy już są za nami. Możemy też przyjrzeć się im z innej perspektywy. Opisywanie swoich planów pomaga zmniejszyć niepokój związany z ich realizacją.
Komuś, komu pisanie wydaje się niepotrzebnym wysiłkiem może wydawać się, że wystarczy o tym pomyśleć. Myśli są ulotne, łatwo się rozpraszają, jeszcze łatwiej je zapominamy – zwłaszcza, gdy myślimy o czymś wywołuje w nas silne emocje. Zapisanie myśli powoduje nadanie im trwałego kształtu.

Słowom możemy się przyjrzeć, wracać do nich, analizować je. To, co zapisaliśmy staje się dla nas w pewnym sensie zobowiązujące i bardziej realne. Nie przeszkadza w tym to, że tylko my będziemy czytać te zapiski. Bądź co bądź swoje pomysły są dla nas bardziej przekonywujące niż uwagi innych. Po za tym – jeżeli piszemy dla siebie – znika obawa przed opiniami innych.
Skuteczność terapeutyczną pisania możemy jeszcze zwiększyć zwracając szczególną uwagę na pewne wątki. Poniżej proponuję zestawy pytań, które mogą być użyteczne, jeżeli postanowisz sobie pomóc pisząc do siebie.
Zapraszam do pisania.
Artur Brzeziński, coach - jeżeli chcesz porozmawiać o "pisaniu dla siebie" zapraszam do Integry we wtorek od godz. 18- do 20.

PYTANIA:
------------------------------O przeszłości------------------------------------
Co zdarzyło ci się trudnego w życiu?
Jak wówczas się zachowałeś/zachowałeś?
Jakimi cechami się wykazałeś/wykazałaś, skoro przetrwałeś/przetrwałaś ten czas?
Jak te cechy mogą ci teraz pomóc w radzeniu sobie z kolejnymi wyzwaniami?

-------------------------------O przyszłości-----------------------------------
Co chcesz osiągnąć?
Po co chcesz to osiągnąć?
Jak mógłbyś to zrobić?
Od czego byś zaczął?

2 komentarze:

  1. Z nieuporządkowanych myśli, powstają chaotyczne zapiski. Lepszy jednak bałagan na kartce niż głowie :)
    Lubię czytać Pana wpisy, cieszę się że znalazłam to miejsce
    maleństwo

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że podoba się Pani te wpisy. To ważne dla mnie, aby to co piszę dało coś innym:)

    OdpowiedzUsuń